Niewielkie, czarne ziarenka znane u nas jako czarnuszka albo czarny kminek to przyprawa stosowana między innymi jako dodatek do żytniego i pszennego pieczywa. Cechuje ją wyrazisty korzenny smak i aromat. Choć współcześnie nie jest powszechnie stosowana w polskiej kuchni, nietrudno znaleźć osoby, które wykorzystują ją w swoich potrawach na co dzień.

Czarnuszka bywa też nazywana złotem faraonów. Doceniana za swoje właściwości już w starożytności, bywała nawet odnajdywana w grobowcach egipskich władców. O tym, że warto włączyć ją do naszej diety, mówią też współcześni naukowcy oraz dietetycy. Zawarte w niej substancje mają bowiem korzystny wpływ na ludzki organizm.

Czarnuszka – co możemy w niej znaleźć?

Czarnuszka (Nigella Sativa L.) to jednoroczna roślina zielna z rodziny astrowatych. Rośnie między innymi w Północnej Afryce oraz w Turcji. W przeszłości była stosowana nie tylko przez Egipcjan, ale również przez Rzymian oraz Asyryjczyków. Zwalczano nią wiele różnych dolegliwości i stosowano jako przyprawę.

Sama roślina nie jest wysoka, bo dorasta do ok. 60 cm. Cechują ją nitkowate liście i białe kwiatki. Nasiona zamknięte są w pięciu komorach zakończonych kolcem. Uwalniają się po wyschnięciu komór. Dzięki temu, że jest dość łatwa w uprawie, można posadzić ją w przydomowym ogródku. Jej ogromną zaletą jest to, że dobrze znosi suszę i nie ma dużych wymagań. Warto jednak pamiętać o tym, by zapewnić jej słoneczne stanowisko.

Co niezwykłego kryje się w czarnuszce?

Właściwości czarnuszki, jak i zainteresowanie tą rośliną wynikają ze składu jej nasion. Czarnuszka jest źródłem witaminy E oraz wielu mikroelementów. Występują w niej między innymi wapń, żelazo, magnez, sód, potas, miedź i fosfor. Duża jest też zawartość kwasów tłuszczowych w tym kwasu palmitynowego, oleinowego oraz dihomolinolowego. W nasionach znajdują się także węglowodany, aminokwasy i białko, a także związki czynne, takie jak tymochinon. Ponadto znajdziemy w nich alkaloidy i saponiny.

Czarnuszka w kuchni – jak można ją wykorzystać?

Czarnuszka w kuchni znajduje wiele zastosowań. Do potraw można ją dodawać w postaci ziarenek albo w formie zmielonej. Może być wykorzystywana do aromatyzowania wina albo przetworów warzywnych. Ze względu na swój smak bywa stosowana jako zamiennik pieprzu. Choć nie jest powszechnie wykorzystywana w polskiej kuchni, z łatwością znajdziemy ją na sklepowych półkach. Dostępna jest między innymi w SklepAgnex.

Z czarnuszki można przyrządzać napary albo spożywać zmielone nasiona, popijając wodą. Wytwarza się z niej również olej, w skład którego wchodzą nienasycone kwasy tłuszczowe. Istnieje wiele przepisów, które przewidują czarnuszkę, jako jeden ze składników. Dodaje się ją między innymi do sałatek oraz zup. Czarnuszką można również doprawić twaróg, ogórki albo pomidory. Doskonale sprawdza się w marynacie do mięs i jako dodatek do niektórych kiszonek. Warto wspomnieć, że w kuchni można wykorzystać również listki czarnuszki, które wyróżniają się dużą zawartością witaminy C.

Czarnuszka – choć nie stanowi w Polsce popularnej przyprawy – ma bardzo wiele zalet. Można ją wykorzystywać jako dodatek do wielu potraw i czerpać korzyści z jej wartościowego składu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj